Góra Żar i Elektrownia na Szczycie

Niedaleko Żywca oraz Bielsko-Białej, tuż nad Międzybrodziem Żywieckim, w Beskidzie Małym, wznosi się wyjątkowa góra Żar. Panorama na sąsiednie góry i pagóry wraz ze śmigającymi nad głowami szybowcami jest warta wycieczki. Góra Żar ma 761 metrów wysokości i mimo że nie jest najwyższa w okolicy, to zazwyczaj na nią turyści kierują swoje kroki. 

Piękno Beskidów dopełnia elektrownia szczytowo-pompowa w Międzybrodziu Bialskim zlokalizowana na szczycie Góry Żar, skąd roztaczają się wspaniałe widoki na Beskidy i leżące u jej stóp jeziora: Międzybrodzkie i Żywieckie. To wyjątkowe miejsce w Polsce i niesamowita atrakcja dla turystów.

Elektrownię można zwiedzać o każdej porze roku w grupach do 30 osób. W trakcie wycieczki goście zobaczą jak działa zakład, a przewodnik przytoczy szczegóły techniczne i podzieli się ciekawostkami. Wejścia odbywają się najczęściej do godziny 15.00; zorganizowane grupy należy zgłaszać z wyprzedzeniem.

U podnóża Góry Żar znajduje się parking dla samochodów. Na szczyt i z powrotem dojechać można w kilka minut wygodną koleją linowo – terenową PKL.