Górskie jeziora
W pobliżu Kurortu Kozubnik znajdują się dwa żeglowne jeziora: Międzybrodzkie i Żywieckie. Stanowią nie lada gratkę dla miłośników sportów wodnych, kąpieli i wędkarzy. Istnieją tu plaże i kąpieliska oraz widokowe trasy spacerowe i rowerowe. Na brzegach jezior czynne są wypożyczalnie sprzętu: kajaków, żaglówek i rowerków wodnych. To idealne miejsce nie tylko dla żeglarzy, ale również dla całych rodzin.
Jezioro Międzybrodzkie, zwane też Międzybrodzkim Zbiornikiem Wodnym, to sztuczne jezioro na rzece Sole, powstałe przez spiętrzenie wód przez zaporę wodną w Porąbce. Zbiornik powstał w 1937 roku. Celem jego budowy były funkcje przeciwpowodziowe, później jezioro zaczęło także pełnić rolę rekreacyjną, a po wybudowaniu elektrowni siła wody wykorzystywana jest do produkcji energii.
Okolice jeziora są punktem wyjścia interesujących szlaków wiodących na okoliczne szczyty należące do Beskidu Małego. Z Międzybrodzia Bialskiego można wybrać się m.in. na Czupel (933 m n.p.m.), najwyższy szczyt Beskidu Małego (szlak czerwony, potem niebieski – trasa jest dość stroma), skąd można kontynuować wędrówkę (szlakiem niebieskim) do schroniska na Magurce Wilkowickiej (909 m). Wyjście na Czupel zajmuje niespełna 2h, przejście z Czupla na Magurkę to nieco ponad pół godziny. Inne szlaki turystyczne znad Jeziora Międzybrodzkiego docierają w masyw Hrobaczej Łąki (828 m), na Żar (761), w pasmo Kocierza (879) oraz w rejon Gaików (808 m).
Jezioro Żywieckie powstało w latach 60-tych XX w., poprzez spiętrzenie wód rzeki Soły, której dolina przegrodzona została zaporą. Południowy kraniec jeziora, położony na terenie Kotliny Żywieckiej, sięga niemal w rejon śródmieścia Żywca. Północna część jeziora (w rejonie zapory) zajmuje wąską dolinę, wcinającą się w zbocza Beskidu Małego. Zbiornik Żywiecki pełni rolę energetyczną, przeciwpowodziową oraz turystyczno-rekreacyjną.
Przez Tresną, a także przez koronę zapory Jeziora Żywieckiego, przebiega szlak niebieski. Trasa ta, rozpoczynająca się w Bielsku Białej Lipniku, biegnie przez malownicze grzbiety pasma Czupla i Magurki Wilkowickiej; dalej, po przekroczeniu doliny Soły przez zaporę w Tresnej, wspina się na pasmo Cisowych Grap, gdzie kończy się przy czerwono znakowanym Małym Szlaku Beskidzkim, na przełęczy Przysłop Cisowy.