Szlaki turystyczne

Czarny szlak turystyczny z Porąbki na górę Żar

Czarny szlak turystyczny z Porąbki na Żar rozwiązuje problemy turystów chcących wejść na szczyt Żaru i dalej na Kiczerę w spokoju i bez stresu. Wystarczy dojechać do  Kozubnika. Tam bez problemu można zostawić samochód, więc problemy z parkowaniem odpadają. Wystarczy dojść pod szkołę i już jesteśmy na szlaku. Dalej poruszamy się początkowo asfaltem, a później leśnymi ścieżkami. Widoki zaczynają się już w samym Kozubniku, gdzie możemy cieszyć się piękną panoramą.

Czarnym  szlakiem poruszamy się jak po sznurku. Jest świetnie oznaczony, a skręty z daleka widoczne. W końcu dochodzimy do wspomnianego wcześniej szlaku czerwonego, który prowadzi nas na szczyt Żaru.

Na szczycie możemy wstąpić do którejś z restauracji czy oddać się kontemplacji widoków, ale jeżeli pójdziemy dalej na Kiczerę widoki będziemy mieli o wiele ładniejsze.

Żółty szlak z Porąbki na Kiczerę

Z głównej drogi z centrum Porąbki, która prowadzi w stronę zapory, skręcamy w lewo w ulicę Smrekową, gdzie jest spore osiedle domków jednorodzinnych. Chwilę maszerujemy asfaltem, między budynkami i wchodzimy na ścieżkę, która prowadzi do lasu. Od samego początku szlak prowadzi dość stromo pod górę i przez las. W połowie drogi na Kiczerę trasa staje się płaska i nogi mogą ”odetchnąć”. Mijamy urokliwą polanę, z której roztacza się ładny widok na Górę Żar.

Po spokojnym spacerze kilkusetmetrowego wypłaszczenia, znowu zaczynamy podejście. Apogeum wysiłku przychodzi kilkadziesiąt metrów przed szczytem Kiczery. Szlak poprowadzony jest jak od linijki pod dużym kontem. Nie ma żadnych zakosów, tylko prościutka leśna ścieżka. Czas wędrówki – około 1,40 h.

Szlak zielony

Rozpoczyna się na zaporze w Porąbce i wzdłuż rzeki Soły prowadzi najpierw do centrum Porąbki, a dalej doliną Wielkiej Puszczy na Palenice (592 m n.p.m.). Ze szczytu Palenicy kierujemy się następnie na Bukowski Groń (782 m n.p.m.), gdzie można zobaczyć największe skupisko limb w Beskidzie Małym. Dalej przez szczyt Trzonka (729 m n.p.m.), mijając po drodze kościółek, schodzimy do Przełęczy Bukowskiej, skąd szlak prowadzi dalej na Przełęcz Beskid Targanicki i na Przełęcz Kocierską (718 m n.p.m.) Czas dojścia do Przełęczy Kocierskiej to około 5 godz. Wycieczkę możemy kontynuować szlakiem czerwonym, który schodzi do Porąbki przez Kiczerę (831 m n.p.m.) i Żar (761 m n.p.m.) lub nieoznakowaną leśną drogą biegnącą wzdłuż doliny potoku Wielka Puszcza do przystanku PKS w Wielkiej Puszczy.